Haberler

Proje Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

By Nisan 28, 2018 No Comments

Yaşamın her alanında kullanılmaya başlanan proje halıları gerek hijyenik gerekse kir tutmamasından ötürü son yıllarda en çok tercih edilen halı çeşidi olarak biliniyor. Peki, proje halısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Yeni Konsept: Proje Halısı

Yaşam alanınızın her yerini kapsayacak olan bu halı çeşidi ilk olarak göze kalabalık gelecek gibi düşünülse de eşyalarınıza uygun renk seçimiyle yaşam alanınıza oldukça hoş ve sıcak bir hava katıyor. Restoran, otel ve marina gibi yerlerde sıklıkla rastladığımız bu halı çeşidi, kamuya açık yerler ile özel konutlarda da kullanılmaya başlandı. Eşyalarınıza uygun rengiyle hoş bir hava katacak olan halı modelleri kullanılan iplik ve dokusu en az halı kadar önemlidir. Bu konuda zevkinize göre bir seçenek bulabilirsiniz.

 

Uygulanacak Zemin Çok Önemli

Döşenecek zeminin rutubetli olmadığı, herhangi bir inşaat hatası nedeni ile zemin düzlemini kaybetmediği ve zeminde kimyevi artık bulunmadığı takdirde bulunduğu ortama renk ve kalite katan bu halı çeşidini alırken dikkat etmeniz gereken birçok detay var. Adım attığınız her yerde konforu hissedebilmek için halı kadar bir diğer önemli husus zemindir. Halıyı uygulayacağınız zemin öncelikle düzgün olmalıdır. Çünkü uzun yıllar zemininizi kaplayacak proje halısı zemin inşaatından kalan beton ya da ahşap parçaları zeminde bulunursa halının düzlemi bozulabilir. Böylelikle kısa zaman içinde halınız basın aldığı bölgeden delinmeye başlar.

Proje Halısı Alırken Renk Seçimi

Yaşam alanınıza ayrı bir hava katan halıların sağladığı konfor ise göz ardı edilemez. Yaşam alanınıza ya da işletmenize proje halısı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer etmen kullanılan halının mekan ile uyumlu olup olmadığıdır. Bu konuda renk seçimi kadar halı deseni de önemlidir. Oteller için tercih edilen renkler daha çok göz alıcı, fütüristik geometrik şekiller ve canlı renkler barındıran proje halılarıdır. Kütüphaneler için ise daha çok mat ve huzur verici renkler ve sade bir geometri tercih edilir.

 

Proje Halısı için Temizlik Faktörü

Halı seçerken unutulmaması gereken bir diğer konu ise halının kir tutmamasıdır. Gün içerisinde binlerce insanın ayak bastığı proje halıları için seçilen iplik türünün Polyamid olması ile halı kir tutmaz ve maksimum hijyen sağlar. Bakıldığı zaman halı temiz gözükür ama gerçek anlamda kirler halının dibine itilmiştir. Temizlik bitikten sonra halıya bakıldığında genel bir temizlik yapışmış gibi durur, çok parlak olmayan sadece kirli görüntüyü azaltan bir sonuç alınır. Polyamid türü iplikten yapılan halının farkı bu noktada ortaya çıkar. Polyamid türü iplikle üretilen halılar kir tutmaz özelliği sayesinde temizlik açısından size büyük kolaylık sağlar.

 

 

 

Leave a Reply