Haberler

Proje Halısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

By Şubat 21, 2018 Şubat 7th, 2020 No Comments

Otel, kütüphane ve restoran gibi birçok yerleşim alanında kullanılan proje halısı alırken dikkat etmeniz gereken detayları sizler için derledik.

Toplu yaşamın her alanında kullanılmaya başlanan gerek hijyenik gerekse kir tutmamasından ötürü son yıllarda en çok tercih edilen halı çeşidi oldu. Döşenecek zeminin rutubetli olmadığı, herhangi bir inşaat hatası nedeni ile zemin düzlemini kaybetmediği ve zeminde kimyevi artık bulunmadığı takdirde bulunduğu ortama renk ve kalite katan proje halısı alırken dikkat etmeniz gereken birçok detay var.

  • DÜZGÜN ZEMİN

Uygulayacağınız zemin öncelikle düzgün olmalıdır. Çünkü uzun yıllar zemininizi kaplayacak proje halısı zemin inşaatından kalan beton ya da ahşap parçaları zeminde bulunursa halının düzlemi bozulabilir. Böylelikle kısa zaman içinde halınız basın aldığı bölgeden delinmeye başlar.

 

 

  • KULLANIM AMACI

Yaşam alanınıza ya da işletmenize proje halısı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer etmen kullanılan halının mekan ile uyumlu olup olmadığıdır. Bu konuda renk seçimi kadar halı deseni de önemlidir.

Oteller için tercih edilen renkler daha çok göz alıcı, Fütüristik geometrik şekiller ve canlı renkler barındıran proje halılarıdır. Kütüphaneler için ise daha çok mat ve huzur verici renkler ve sade bir geometri tercih edilir.

 

 

  • KİR TUTMAMASI

Proje halısı seçerken unutulmaması gereken bir diğer konu ise proje halısının kir tutmamasıdır. Gün içerisinde binlerce insanın ayak bastığı proje halıları için seçilen iplik türünün Polyamid olması ile proje halısı kir tutmaz ve maksimum hijyen sağlar.

 

 

  • DAYANIKLI OLMASI

Proje halısının uygulandığı yaşam alanı genellikle insanların bir bütün halinde vakit geçirdiği yerlerdir. Gün içerisinde binlerce insanın ayak bastığı halılar dayanıklı olmak zorundadır. İçerdiği iplik türü, döşeme kalitesi ve bakımının doğru yapılması ile birlikte proje halıları size onlarca yıl hizmet edebilir.

Leave a Reply