Haberler

Modernle Gelenekselin Birleşimi: Confetti Carpets

By Kasım 10, 2021 Şubat 14th, 2022 No Comments

Kökeni Anadolu Selçuklu Devletine dayanan halıların bilinen ilk örnekleri Orta Asya’da Türkler tarafından dokunmuştur. Her motifinin altında farklı anlamlar barındıran halıların serüveni MÖ 6-5. yüzyıllardan beri devam etmektedir. Bu desenler ve motifler insanlar tarafından dokuma türünü, toplumsal statülerini, istek, arzu, beklenti, inançlarını, evlilik, bekarlık gibi hallerini, göç, felaket, üzüntü, sevinç, tasa, mutluluk, özlem ve beklentilerini, aşk, ayrılık, dilek ve isteklerini geçmiş zamanlarda ifade etmek için kullanılmıştır.

Örneğin elibelinde motifi dişiliğin simgesidir. Sadece analık ve doğurganlığı değil, aynı zamanda uğur, bereket, kısmet, mutluluk ve neşeyi de yansıtır. Erkeklik sembolü olan koç boynuzu motifi insanlık tarihinde her zaman güçlü kuvvetli olan erkekle özdeşleştirilmiştir. Anadolu motiflerinde sık sık karşılaştığımız insan motifi ise genellikle erkek ve kız çocuk olarak betimlenir.Bu figürler dokuyan kişinin erkek çocuk beklentisini veya gurbetteki sevgiliye olan özlemini anlatır. Bunlar gibi birçok motif günümüze kadar gelerek evlerimizde yerini aldı.

Günümüz her ne kadar sade zevklerden oluşsa da hala bazı insanların geleneksele olan tutkusu bitmiş değil. Sadece saygı duyduğumuz büyüklerimiz değil yetişkinler ve gençlerde bu zevki hala sürdürüyor.

Otellerde geçmiş ve günümüzü taşıyan bir çok nitelik vardır. Bazı otellerin tarihi geçmişe dayanırken konseptlerini günümüze göre şekillendirirler. Bazıları ise yakın tarihte yapılmasına rağmen geçmişin izlerini en derinlerimize kadar işler. Otellerin asıl dikkat çeken yanı ise bu iki zevki birlikte yaşatmaktır. Bildiğiniz üzere mobilyaların sadeliği ortamın huzurlu ve ferah olmasını sağlar. Bir otele girdiğinizde karışık desenlerle karşılaşmak gözü yormasının yanı sıra ortamın kalitesini de düşürür. Fakat sade ve şık mobilyalar her zaman dikkat çekicidir. Bu sadeliği otel halılarında devam ettirmek veya ettirmemek sizin elinizde. Biz iki çeşidimizle de otel halılarında sizi kaliteye ve şıklığa ulaştırıyoruz. Günümüzün şıklık ve sadelik zevkiyle geleneksel motifleri birleştirerek otel halılarında bu görsel şöleni sizlere sunuyoruz. Otellerde çoğunlukla kullanılan duvardan duvara halı seçeneklerinde geleneksel ve modern kaliteyi bir arada tutarak sizleri memnun etme çabasındayız.

Leave a Reply